Роз’яснення щодо спадкуваня від професіоналів

спадкування
3.0 / 5

Роз’яснення щодо спадкуваня від професіоналів

Advertisement

Пропонуємо Вашій увазі кваліфіковані роз’яснення від професіоналів у юридичних питаннях, наші «Козюра та партнери» готові розповісти про Вам про спадкування.

Спадкування, основи і особливості

 Під спадкуванням розуміється перехід майнових прав й обов’язків померлої особи (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Право на спадкування охороняється Конституцією й законами України.

Відповідно до цивільного законодавства України спадкування визначається як перехід прав та обов’язків померлої фізичної особи до інших осіб – спадкоємців (ст. 1216 Цивільного кодексу України).

Хочемо наголосити, що весь комплекс прав та обов’язків переходить до спадкоємців одночасно. Це означає, що неможливо прийняти одні права й відмовитися від інших, або ж прийняти права і відмовитися від обов’язків. Із цього випливає, що спадкоємець, який прийняв якісь окремі права, вважається таким, що прийняв і всі інші – відомі й невідомі йому права та обов’язки померлого.

Цивільний кодекс України передбачає спадкування за законом і за заповітом.

За заповітом

Усі особисті розпорядження громадянина на випадок смерті, здійснені в передбаченій законом формі, є заповітом (ст. 1233 Цивільного кодексу України). Громадянин має право на свій розсуд заповісти своє майно будь-яким особам (фізичній, юридичній або державі), визначивши їхні частки у спадщині. Якщо є два та більше спадкоємців і розмір часток у спільному майні не зазначено, і якщо не визначено склад майна та прав, які відходять до кожного з них, вважається, що спадкоємці мають рівні частки у спадщині.

У заповіті можна, без зазначення причин, позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом (ст. 1235 Цивільного кодексу України). Але майте на увазі, що воля заповіту обмежена правилами про обов’язкову частку в спадщині. Так, не можна позбавити права на спадкування дітей, які є малолітніми, неповнолітніми або повнолітніми непрацездатними. Крім них, на обов’язкову частку спадщини мають право непрацездатний член подружжя і батьки померлого (ст. 1241 Цивільного кодексу України).

За законом

Спадкування за законом має місце, коли воно не змінено заповітом. Закон визначає коло осіб, які можуть бути спадкоємцями за законом, а також їх черговість. Передбачено п’ять черг спадкоємців за законом, причому кожна наступна черга спадкоємців одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, відсторонення їх від спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, за винятком випадків, коли законом допускається зміна черги на одержання права на спадщину (ст. 1258 Цивільного кодексу України).

Успадковувати може будь-який суб’єкт цивільних правовідносин – фізична, юридична особа, а також держава. Щодо фізичних осіб, то досить цікавим є той факт, що відповідно до закону спадкоємцями можуть бути і діти померлого, зачаті при житті й народжені після його смерті.

В адвокатській компанії “Козюра та Партнери” Ви завжди можете отримати додаткові роз’янення та консультації з питань, що стосуються спадкового права!

Advertisement

LEAVE YOUR COMMENTS