Перші кроки – перші проблеми, або Не проґавте у дитини плоскостопість

плоскостопість діти
3.0 / 5

Перші кроки – перші проблеми, або Не проґавте у дитини плоскостопість

Advertisement

Нині плоскостопість – одне з найпоширеніших захворювань ніг. За статистикою, до закінчення школи понад 70% учнів набувають цю недугу. Поширена думка, що плоскостопість у дітей до 6 років є фізіологічною і не потребує корекції, є не зовсім правильною.

Саме до 5–6 років простіше виправити або запобігти розвитку деформації стоп, сформувати правильну ходу й попередити порушення роботи усього опорно-рухового апарата, у тому числі і хребта.

Варто зауважити, що плоскостопість буває вродженою і набутою. Критичний момент розвитку плоскостопості – вік від 8 місяців до 1,5 року, коли дитина починає вчитися ходити. У цей момент батькам важливо запобігти деформації стопи. Для цього треба носити дитяче ортопедичне взуття, враховуючи, що вроджену плоскостопість встановити раніше 5–6-річного віку проблематично.

Також є поняття травматичної плоскостопості ніг, яка формується як результат перелому кісток.
У період інтенсивного росту організму – у 3 і 6 місяців, 1, 3 і 5 років – відбувається зміна форми і структури кісток. Незміцнілий кістковий апарат, з’єднаний ще надто тягучими зв’язками, а також слабкі м’язи є причинами значних коливань висоти поздовжнього склепіння стопи при навантаженні. Це також сприяє виникненню деформації стоп.

плоскостопість хвороба

У більшості випадків проблеми стопи можна вирішити за допомогою використання спеціальних устілок-супінаторів. Вони повертають стопу дитини у правильне положення і протягом дня працюють як тренажер м’язів стопи: ті м’язи, які були до цього у гіпертонусі, відпочивають, а ті, які не працювали, починають набирати форму. Правильний підбір ортопедичних устілок призводить до вирівнювання склепіння стопи і нормалізує положення п’ятки. Варто зауважити, що повністю вилікувати плоскостопість можливо переважно у дитячому віці.

Криві ніжки? Допоможе спеціальне взуття
За статистикою, кожна друга дитина має відхилення у розвитку стопи. У процесі формування дитячих стоп і їхньої адаптації до прямого ходіння може виникнути вальгусна або варусна постановка стоп. Що це таке, чому виникає і як зарадити проблемі, консультує…

– При вальгусній постановці стоп колінні суглоби зміщені один до одного, внаслідок чого ноги мають х-подібну форму. У такому разі стопи розходяться, при ходьбі дитина спирається на внутрішній бік стопи. Із вальгусною постановкою стоп може бути пов’язане таке захворювання, як поздовжня плоскостопість. У дорослої людини така плоскостопість виникає внаслідок травм, тривалої роботи в сидячому положенні, слабкості м’язів гомілки, при великій вазі тіла або при фізіологічному старінні, а також за відсутності тренувань м’язів у людей із сидячою професією. Вальгусну постановку стоп можна коригувати ортопедичними виробами. Це можуть бути устілки з п’яточним гніздом та поздовжнім супінатором, взуття із жорстким задником, поздовжнім супінатором та каблуком Томаса. Ці вироби призначає лікар-ортопед.

плоскостопість

При варусній постановці стоп колінні суглоби зігнуті назовні й утворюють О-подібну форму ніг. Під час ходьби людина спирається на зовнішні склепіння стоп. Найчастіше вона трапляється в дітей у грудному віці, дітей із цукровим діабетом та дитячим церебральним паралічем, а також у результаті важких хвороб. Варусну постановку стоп можна коригувати спеціальними ортопедичними виробами. Це можуть бути тутори та спеціальне взуття, яке призначає лікар-ортопед.

Як вибрати дитині ортопедичне взуття

У більшості випадків патологія стоп буває не вродженою, а набувається до шкільного віку, і головним фактором у цьому є носіння неправильного дитячого взуття. Натомість ортопедичне взуття має виконувати роль механізму, який нівелює порушення біомеханіки стопи, і відновлювати порушені функції, а у випадку із дітьми ще й сприяти правильному анатомічному розвитку. Ортопедичне взуття призначене як для профілактики, так і для лікування деформації стопи. Особливо важливо правильно вибрати таке взуття.

• Точно визначити розмір. Не варто купувати взуття на виріст, тісне або вільне. У ньому треба обов’язково походити. Передня частина не має стискувати пальці.
• Оптимально, коли підошва виготовлена з EVA-матеріалів (етилен-вініл-ацетат). Завдяки легкості та пружності така підошва має чудові амортизаційні властивості і зберігає еластичність навіть при низьких температурах. Взуття не ковзає, а ноги менше втомлюються.
• Бажано, щоби підошва була оснащена ортопедичним каблуком Томаса, який має більшу довжину по внутрішньому боці.
• Взуття, яке має устілку із супінатором, можна носити дитині, тільки якщо супінатор м’який. Носіння жорстких супінаторів має призначати лікар-ортопед.
• П’ятка має бути добре зафіксованою: задня частина взуття має бути при піднятою із жорсткими бортиками. У лікувальному (а не профілактичному) взутті висота бортиків має сягати гомілок.
• Взуття має бути виготовлене із натуральних матеріалів, а його внутрішня поверхня – м’яка і гладка, без стиків і швів.
• Як мінімум треба купувати дві пари ортопедичного взуття – вуличне і домашнє, а змінювати приблизно раз у півроку.

Адреси ортопедичних центрів у м. Луцьку:
Вул. Винниченка, 4, ТЦ «Буратіно», 1 поверх, бутік № 10.

Час роботи: пн-пт 10.00–19.00, сб. 11.00–15.00.

Консультації телефоном: 050 337 84 88.

Вул. Коперника, 8а, 3 пов., офіс №11.

Час роботи: пн.-пт. 10.00–17.00.

Консультації телефоном: 0332 292401, 050 072 35 39, 094 908 34 01.

 дитяче та доросле ортопедичне взуття
 ортопедичні матраци та подушки
 коректори осанки
 бандажі (пояси) на поперековий відділ хребта, для занять спортом, до- та післяпологові
 устілки ортопедичні
 індивідуальне замовлення

Advertisement
1 COMMENTS

LEAVE YOUR COMMENTS